Ni krivi ni dužni: BHANSA jedina ispašta zbog duga prema nepostojećoj firmi „Vijadukt“

Ni krivi ni dužni: BHANSA jedina ispašta zbog duga prema nepostojećoj firmi „Vijadukt“

Problem duga prema slovenačkom Vijaduktu još nije riješen. U međuvremenu kamata na dug, koji treba da isplati Republika Srpska, raste svaki dan za 18 hiljada maraka. Sud u Mostaru, po tužbi Vijadukta, donio je odluku o pradaji zgrade Centralne banke BiH a računi BHANSA u Briselu su, na zahtjev Vijadukta, blokirani.

Dug prema Vijaduktu je narastao na 115 miliona maraka i svaki dan raste za 18 hiljada na osnovu kamate. Vlada Republike Srpske, koja je odgovorna za nastali dug i koja je prvo oduzela koncesiju Vijaduktu za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu a zatim potpisala sporazum da će izmiriti sve obaveze, odbija da to učini.

,,Možda se namiruju između sebe koliko će kome pripasti“, kaže ekonomski analitičar Svetlana Cenić i dodaje da je rizično i onima koji su posmatrali šta se dešava, a nisu reagovali, da sada kažu platite to.

,,Ne znam u čemu je problem kada postoji sporazum koji je potpisala Vlada Republike Srpske a postoje i sredstava od raspodjele indirektnih poreza.Ako Republika Srpska može da kupuje objekat u Brčkom, ako može Serdarovu da isplaćuje milone bez arbitraže i da mu plaća nešto što mu je predhodno poklonila, ne znam kako nema para da se isplati Vijadukt“, pita Cenić i podsjeća da je za dug Vijaduktu odgovoran bivši premijer Dragan Mikerević koji je, kako kaže, uvijek bio Dodikov a ne Ivanićev čovjek.

,,Njega i Dodika, koji ga je naslijedio na mjestu premijera, treba pitati kako se to moglo desiti jer to nisu male pare“, poručuje Cenić.

115 miliona maraka su ogromnne pare, za većinu nas, ali i za Vijadukt firmu bez radnika registrovanu na poštanskom pretincu u Portorožu u naselju u kojem, navodno, nekretnine posjeduju i visoki zvaničnici Republike Srpske.

Da bi došli do tih miliona advokati Vijadukta su pred sudom u Mostaru pokrenuli tužbu da se zaplijeni imovina Centralne banke BiH a u Briselu su blokirali račun BHANSE, Agencije za kontrolu vazdušnog saobraćaja.

Radnici Agencije su kolateralna šteta jer su im plate već dva mjeseca smanjene za 20%.

,,Posao nam se povećava za 20% a plate smanjuju za 20%“ ističe predsjednik Sindikata oblasnih kontrolora letenja u BiH Sarmin Fazlić i dodaje da to može uticati na njihov posao koji je jedan od najstresnijih poslova na svijetu.

Kontrolor letenja Irfan Habibović dodaje da su oni profesionalci i dok su na poslu radiće svoj posao odgovorno.

Savjet ministara BiH donio je odluku o privremenom finsiranju BHANSE. Na osnovu ranije usvojenog finsijskog plana, uplaćivaće  novac BHANSI, koji će Agenciji vratiti, kada im se odblokiraju računi a to će se desiti tek kada se riješi pitanje duga Vijadiktu. Uplata novca se čeka. Od toga zavisi da li će radnicima Agencije biti ukinuto smanjenje plate i da li će se, ako ne bude drugog izlaza, odlučiti na neke radikalnije poteze koji će izazvati i neke nove krize.

,,Čekamo uplatu tog novca nakon čega ćemo tražiti sastanak sa Upravom BHANSE jer neće više biti razloga da nam se plate smanjuju“,  ističe predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH Vinko Malnar i dodaje kako se nada da neće biti potrebe za štrajkom ili smanjenjem obima posla.

„Čudna je ovo situacija. Našoj Agenciji su blokirani računi, iako nemamo nikave veze sa tim dugom. Kamata raste svaki dan za 9 hiljada evra. To je 18 prosječnih plata u BiH, 36 prosječnih penzija i nokom nisšta. Kao da je nekom u interesu na dug sa 50  miliona evra naraste na 100 miliona evra“, kaže Malnar.

Da li će neko i kada ogovarati za to što je BHANSA, ni kriva ni dužna, dovedena na rub egzistencije? Da li će i ko odgovarati što će BiH ili Republika Srpska firmi ,,tašna-mašna’’ isplatiti preko 100 miliona maraka?

Ni posljednja odluka Savjeta ministara o privremenom finansiranju BHANSE nije zakonita, tako da je ova agencija ostala bez dodatnih miliona koji su trebali biti isplaćeni iz budžeta BiH.

Puno pitanja ali, kao i obično u BiH, nema odgovora.

(BN)

CATEGORIES
Share This