
Lakrdija u parlamentu BiH: Budžet koji je nesprovodiv opet pred poslanicima
– Na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u utorak će se ponovo naći isti Prijedlog zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza za 2025. godinu, koji je ranije vraćen na doradu i koji je, da situacija bude gora, nesprovodiv.
„To je prosta lakrdija. Oni hoće, kršeći Ustav, da institucijama kulture daju sredstva. U budžetu pojedine institucije dobile su više sredstava nego što je bio budžetski zahtjev, a budžetski zahtjev institucija obično bude veći nego što im se odobre sredstva“, rekao je za „Nezavisne“ Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Podsjećanja radi, budžet institucija BiH za ovu godinu već se našao pred poslanicima. Taj dokument usvojilo je Predsjedništvo BiH na vanrednoj sjednici 19. avgusta i to glasovima Željka Komšića i Denisa Bećirovića, koji su preglasali Željku Cvijanović, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske.
Kada je taj dokument došao pred poslanike, Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, rekao je da bi u slučaju da se budžet i usvoji, bio nesprovodiv, jer se značajno razlikuju prihodi i rashodi.
Nakon toga, poslanici su donijeli zaključak i zadužili Predsjedništvo BiH da „popravi“ budžet, međutim Predsjedništvo BiH ponovo je održalo vanrednu sjednicu i, takođe preglasavanjem Cvijanovićeve, donijelo zaključke kojima zadužuju Savjet ministara BiH da izradi novi budžet, ali u skladu sa onim od 19. avgusta. Naravno, Savjet ministara BiH to nije ispoštovao, a Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, rekla je da Savjet ministara BiH nema ingerencije da mijenja predloženi budžet.
Marinko Čavara, predsjedavajući Predstavničkog doma, nakon sjednice na kojoj je Predsjedništvo BiH zaduženo da popravi dokument, rekao je da budžet nije ni analitički ni sadržajno strukturiran.
„Nema šanse da prođe, ako i bude usvojen u Predstavničkom domu, neće u Domu naroda. Ne znam šta je cilj, šta je problem i zbog čega to rade. Poprilično su zeznuli stvar“, rekao je za „Nezavisne“ Nenad Grković, poslanik Liste za pravdu i red Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
I Nikola Špirić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, nedavno je rekao da većina u Klubu Srba u tom domu neće podržati predloženi „vanzakonski i neustavan“ budžet.
Naveo je i da, ukoliko budžet bude predložen u redovnoj proceduri, pokušati da se koriguje amandmanima, kako bi bio u skladu sa Ustavom i zakonom, kao i sa fiskalnim okvirom.
„Zato zaključci Predsjedništva na ponovo vraćanje iste strukture budžeta, za koju oni vjeruju da može proći Predstavnički dom, jesu da optuže Srbe u Domu naroda da tobože ne žele da usvoje budžet“, rekao je Špirić.
Ipak, budžet za ovu godinu, kao i na prethodnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH predložen je po hitnom postupku, što znači da se na njega neće moći djelovati amandmanski, i gotovo je sigurno, neće biti usvojen.
SNSD je u startu bio protiv tog dokumenta i odmah nakon preglasavanja Cvijanovićeve rekli su da ga neće podržati, a i poslanici opozicionih partija iz Republike Srpske, odnosno PDP-a, SDS-a i Liste za pravdu i red, rekli su da je dokument neprihvatljiv te da i na budžetu vlast pokazuje da „nije dorasla poslu“.
Kako nezvanično saznajemo, i bošnjačke političke parije su protiv budžeta koji je predložen, u prvom redu, zbog činjenice da je nesprovodiv, međutim Bećirović, kao član Predsjedništva BiH, uopšte ne komunicira o tom pitanju sa zvaničnicima svoje stranke.
Inače, budžet za 2025. godinu planiran je u iznosu od 1,55 milijardi KM. Od tog novca planirana su sredstva za BHRT u iznosu od 22 miliona KM, zatim za institucije kulture na nivou BiH 7,9 miliona KM te za Oružane snage BiH dodatnih 28 miliona KM. Sve ove stavke, između ostalih, sporne su Republici Srpskoj.
Srpska info