Košarac tjera po svome, ne mari za preporuke revizora

Košarac tjera po svome, ne mari za preporuke revizora

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tokom 2024. godine isplatilo je hiljade maraka pojedincima angažovanim putem ugovora o djelu za poslove koji su u opisu sistematizovanih radnih mjesta, uključujući i vozača ministra, iako zakon jasno zabranjuje takvu praksu.

Revizija je pokazala da su pojedine osobe bile angažovane tokom gotovo cijele godine, a njihove naknade dostizale i 4.500 KM mjesečno, bez jasnih izvještaja o učinku.

Riječ je o grubom kršenju zakonskih propisa, kojim se direktno zaobilazi sistem zapošljavanja u državnoj službi.

Ovo je samo jedna od brojnih nepravilnosti koje je utvrdila Kancelarija za reviziju institucija BiH u svom izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za 2024. godinu.

Skrenuta je pažnja na niz sistemskih slabosti, uključujući nezakonito odobravanje plaćenih odsustava zaposlenima, nepotpune i neažurne evidencije o korištenju službenih vozila, nepropisne isplate članovima pravnih timova, netransparentan postupak raspodjele grant sredstava, slabosti u postupcima javnih nabavki, posebno kod nabavke službenih vozila.

Revizija je utvrdila da je ovo Ministarstvo, na čijem čelu se nalazi ministar Staša Košarac, angažovalo 30 osoba putem ugovora o djelu, od kojih su pojedine bile angažovane i tokom prethodnih godina, za poslove koji su redovno radno mjesto, poput vozača ministra i poslova u ISFU sistemu (unos faktura i blagajne).

Pojedine isplate iznosile su do 7.500 KM za period od svega nekoliko mjeseci, iako dostavljeni izvještaji nisu sadržavali konkretne pokazatelje o učinku.

Ovakvi angažmani su u suprotnosti sa zakonom, prema kojem ugovor o djelu podrazumijeva povremeni i konkretan posao, a ne stalne zadatke sa kontinuitetom. Posebno zabrinjava to što je ova praksa zabilježena i u prethodnim godinama, uprkos jasnim preporukama revizije da se prekine s tim.

Manipulacije sa službenim vozilima

Revizori su otkrili da putni nalozi nisu redovno popunjavani i da često nedostaju podaci o kilometraži, datumu polaska i dolaska, pa čak i o sipanju goriva.

Zabilježeni su i slučajevi kada je vozilo korišteno dok je korisnik bio na godišnjem odmoru. Ovakvo ponašanje otvara prostor za sumnje u nenamjensko korištenje službenih vozila, čime se krši Pravilnik Savjeta ministara BiH.

Revizori su primjedbe imali i za trošenje novca za reprezentacije. Iako nije prekoračen ukupni limit od 60.000 KM za reprezentaciju, revizija je otkrila da su prekoračenja mjesečnih limita i dalje prisutna, uz identična obrazloženja iz mjeseca u mjesec.

Posebna pažnja posvećena je i rashodima za internu i eksternu reprezentaciju. Iako ukupan iznos nije prekoračen, u kabinetu ministra su zabilježena prekoračenja mjesečnih limita, uz obrazloženja koja su šablonski ponavljana svakog mjeseca.

Kod eksterne reprezentacije, pojedini troškovi nisu opravdani pisanim dokumentima niti su sadržavali jasan povod, uz slabu internu kontrolu korištenja biznis kartica.

U izvještaju revizora se ističe i da kod nabavke službenih vozila vrijednih 150.000 KM, revizori nisu pronašli adekvatne dokaze o istraživanju tržišta.

Iako je u zabilješci navedeno da je istraživanje provedeno putem interneta, nema konkretnih rezultata, linkova, ponuda niti dokaza.

Osim toga, tehnička specifikacija za jedno od vozila sadrži elemente koji mogu ograničiti konkurenciju, čime se krši Zakon o javnim nabavkama BiH.

Dodjela grantova bez jasnih kriterija

Revizori ističu da su u okviru dodjele grant sredstava zabilježene višegodišnje slabosti: novac korisnicima je isplaćivan retroaktivno, bez jasnih pravila o tome kako dokazati da su podnosioci zahtjeva zaista organizatori sajamskih manifestacija.

U okviru programa podrške sajamskim manifestacijama, Ministarstvo je dodijelilo 600.000 KM grant sredstava 31 korisniku, ali bez jasno uspostavljenih pravila o određivanju iznosa.

Pored toga, sredstva su isplaćena retroaktivno, često nakon što su troškovi već nastali, čime je dovedena u pitanje svrha samih grantova.

Takođe, dva korisnika nisu dostavila izvještaj o utrošku sredstava u roku, a kontrola namjenskog trošenja će se tek provoditi.

Ministarstvo, uprkos smjernicama, nije adekvatno tražilo dokaz da su prijavitelji stvarni organizatori manifestacija, što otvara prostor za zloupotrebe.

Za potrebe izrade tenderske dokumentacije za nabavku IT opreme, Ministarstvo je angažovalo dvoje spoljnih saradnika po cijeni od 6.000 KM po osobi, iako u okviru Ministarstva već postoji Odsjek za informacione tehnologije sa predviđenim kadrom.

Revizori su konstatovali da nisu predočeni dokazi o stručnim kompetencijama angažovanih osoba, kao ni metodologija određivanja visine naknade.

Preskupa pravna pomoć

Slično je uočeno i u okviru angažmana pravnog savjetnika u vezi s Trgovskom gorom.

Sredstva za program Trgovska gora planirana su u iznosu od 500.000 KM, ali je do kraja godine utrošeno samo 57.491 KM.

Posebno je sporna isplata predsjedavajućem Pravnog tima u iznosu od 9.600 KM na osnovu ugovora o djelu, iako je odlukom Savjeta ministara BiH predviđena mjesečna naknada od samo 400 KM.

Ova isplata je očigledno u suprotnosti sa važećim odlukama i zakonima.

Ministarstvo je, osim toga, angažovalo međunarodnu pravnu kancelariju “Laborde Law” iz Pariza s naknadom od 200 evra po satu, što se finansira iz odobrenih 360.000 evra raspoređenih na tri godine.

(Srpskainfo)

CATEGORIES
Share This