Kako je navela autorka, ove organizacije uglavnom rade po uzoru na druge velike međunarodne antiabortusne organizacije, osnovane u SAD.
Navodi da neke od vodećih protivnika prava na abortus u BiH novčano i logistički pomažu organizacije iz SAD, ali da novac dobijaju i iz javnih budžeta u BiH.
– Tri takve organizacije finansirane su iz budžeta sa ukupno 14.000 KM. Dvije političke stranke koje su formirale “inicijativu za život”, koja se bori za donošenje zakona kojim bi se abortus zabranio, iz budžeta su primile više od 56.000 KM. I to su podaci samo za 2023. godinu – istakla je Azra Husarić Omerović.
Posebno je istakla organizaciju “Mlado sunce” iz Širokog Brijega i njihovu kampanju “Ne daj me, majko”. Tokom te kampanje oni su postavili bilborde, na kojima je ilustrovana maternica sa bebom koja drži srce pupčanom vrpcom, te makazama ispod nje.
– Cilj ovakvih kampanja je da se ženama koje razmišljaju o abortusu nametne osjećaj krivice – objašnjava autorka istraživanja.
Lideri organizacije “Mlado sunce” su Drako Bošnjak i Marko Topić.
Bošnjak je profesor u jednoj srednjoj školi i 2022. je bio kandidat Hrvatske republikanske stranke za kantonalnu skupštinu.
Topić je 2017. godine bio jedan od voditelja organizacije “Mlado Sunce”, ali i lider inicijative „40 dana za život” u BiH. To je prolajf inicijativa za sprečavanje abortusa, koja je pokrenuta još 2004. u Teksasu u SAD, odakle se proširila na cijeli svijet.
Uz ovu, autorka istraživanja je istakla još nekoliko organizacija inicijativa iz Federacije BiH, koje se zalažu za zabranu abortusa. To su organizacije “Glas za život” i “Centar za život Svjetionik”, kao i incijativa “Sara mjesto za tebe” iz Sarajeva. Na istom putu je i “Inicijativa za život”, koja djeluje na prostoru Zapadnohercegovačkog kantona.
Među borcima za ukidanje prava na abortus ističu se i neki političari i političke partije. Prednjače Nino Raspudić, Mostarac koji je danas zastupnik stranke “Most” u Saboru Hrvatske, i Admir Čavka, član Predsjedništva Saveza za bolju budućnost (SBB) i bivši poslanik u Narodnoj Skupštini Republike Srpske.
U Republici Srpskoj se otvoreno ili prikriveno protiv prava na abortus bore organizacije, koje su pod krinkom borbe za “tradicionalne porodične vrijednosti” nedavno “oborile” Zakon o zaštiti od nasilja u porodici RS.
Autoka istraživanja, kao lidere tog pokreta ističe “Fondaciju za porodicu” i “Fondaciju za život” iz Banjaluke, te organizaciju “Roditelji za prava djece” iz Bijeljine.
Opisujući način djelovanja antiabortusnih oranizacija i fondacija, Azra Husarić Omerović kaže da one “na prvu ne djeluju problematično”, jer je njihov “sadržaj” uglavnom dobro upakovan.
Najčešće nude savjetovanja u slučaju neželjene trudnoće, ili edukacije kako bi mladima ukazali na pogubnost abortusa.
Da je tako, pokazuje i izjava Jelene Sarafijan, liderke organizacije “Roditelji za prava djece”.
– Mi se ne zalažemo za ograničavanje prava na pobačaj, nego za podizanje svijesti o opasnostima od abortusa. Samo želimo da mladi ljudi, a pogotovo mlade žene, budu edukovani o mogućim posljedicama takvog čina na njihovo reproduktivno i mentalno zdravlje – rekla je Jelena Sarafijan ranije za Srpskainfo.
Azra Husarić Omerović ističe da se poruke organizacija koje se protive pravu na abortus uglavnom grade oko pitanja tradicionalnih vrijednosti i politike nataliteta, ili su provučene kroz religijska uvjerenja pojedinaca.
– Vrlo rijetko direktno govore o abortusu ili potrebi za njegovu zabranu. To su uradile samo dvije organizacije koje smo pratili – ističe autorka istraživanja.