FBiH Eldorado za naše medicinare, ode ko god može: Sindikalci upozorili da PLATE SESTARA I DOKTORA MORAJU IĆI GORE, a ovo je iznos koji traže

FBiH Eldorado za naše medicinare, ode ko god može: Sindikalci upozorili da PLATE SESTARA I DOKTORA MORAJU IĆI GORE, a ovo je iznos koji traže

Mnoge medicinske sestre i doktori na korak su da napuste  Srpsku, a gotovo svakodnevno se suočavamo sa odlaskom onih koji su bolje uslove života našli ili u FBiH, ili u nekoj od evropskih zemalja.

Ako plate zdravstvenim radnicima ne budu povećane, suočićemo se sa još masovnijim odlaskom ovog kadra, što će u pitanje dovesti kako broj onih koji nas liječe, tako i kvalitet zdravstvene zaštite.

Na to upozoravaju iz sindikata, naglasivši da su već zatražili sastanak sa resornim ministrom koji bi, ističu, trebalo da bude 4. decembra.

Loš položaj zdravstvenih radnika iz Srpske ilustruju platama njihovih kolege u FBiH koje su, kako poručuju sindikalci, bukvalno duplo veće.

Iz Strukovniog sindikata doktora medicine Srpske podsjećaju da plate u zdravstvu kod nas nisu povećane unazad 27 mjeseci.

– Najveći problem su nam male plate, što medicinarima daje najveći vjetar u leđa da odu odavde. Primjera radi, ljekar specijalista hirurg kod nas mjesečno ima 2.300 KM osnovne plate. Dakle, toliko se plaća njegovih 6 godina studiranja medicine i 6 godina specijalizacije iz opšte hirurgije. U FBiH  specijalista bukvalno ima duplo veću platu. Kad je riječ o odlasku, situacija je posebno zabrinjavajuća u rubnim dijelovima Srpske, odakle medicinari najčešće idu da rade u FBiH. Putuju 10 kilometara na posao, dobiju duplo veću platu i to je to – kaže za Srpskainfo predsjednik ovog sindikata dr Jovica Mišić.

Jovica Mišic sindikat doktora medicine
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema njegovim riječima, ako od povećanja cijene rada ne bude ništa, tražiće da se barem više plate dežurstva.

– Na primjer, 24 časa dežurstva plaćeno je 118 KM. A kad zovnemo vodoinstalatera ili električara da dođe i nešto popravi, on to naplati 100 KM. A jednom specijalisti za dan dođe najmanje 60 ljudi i on odgovara za svakog – objašnjava Mišić.

Dodaje da je cijena rada sada 159,5, a da će sindikat tražiti da bude 200. Objašnjava da je riječ o povećanju plate za nekih 20 odsto, odnosno, oko 450 KM.

– Vidjećemo šta će iznjedriti razgovor sa resornim ministrom. Do sada, nažalost, niti nas je ko slušao, niti nas je ko čuje. Bilo je kao da razgovaramo sa zatvorenim vrataima, i to tapaciranim – poručuje Mišić.

Iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Srpske upozoravaju da su već počeli da dobijaju apele iz pojedinih zdravstvenih ustanova koje se suočavaju sa odlaskom ovog kadra.

– Iz Bolnice Srbija u Istočnom Sarajevu zatražili su da uradimo nešto povodom toga. Iz ove bolnice je, naime, nedavno otišlo ili je u fazi odlaska čak 70 sestara i tehničara, i to zbog otvaranja jedne privatne zdravstvene ustanove u Federaciji – ističe za Srpskainfo predsjednik pomenutog sindikata Mirko Šerbedžija.

Naglašava da većina ide u FBiH, gdje rade za duplo veće plate.

Sindikat uprave RS pres
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Kod nas je osnovna plata medicinske sestre 1.240 KM, a zavisno od platnog razreda može da ide do 1.350 KM. Međutim, kad se iz ove plate izbije topli obrok i regres, sestra radi za platu koja je ispod minimalca?! S druge strane, plata u FBiH je negdje između 2.400 i 2.600 KM – objašnjava Šerbedžija.

Upozorava da sve masovniji odlasci medicinara sobom nose pitanje ko će nas u budućnosti liječiti. A odlaze nam, ističe, najsposobniji i najiskusniji, i to iz gotovo svih zdravstvenih ustanova.

Šerbedžija naglašava da povećanje plate ne bi smjelo da bude manje od 500 KM.

– Naime, samo tako možemo sustići posljedice inflacije. Platom koju primimo, zaista ne možemo da obezbijedimo normalan život – kaže Šerbedžija.

Jedan od većih problema za medicinske sestre je i nemogućnost plaćanja prekovremenih sati.

– A ne mogu da iskoriste  slobodne dane, upravo zbog manjka kadra u bolnicama i domovima zdravlja. Iskreno se nadamo da će resorni ministar imati sluha za pomenute probleme, jer je pet do 12 da se uradi nešto, kako bi se zaustavio odlazak stručnjaka iz Srpske – poručuje Šerbedžija.

Srpskainfo

CATEGORIES
Share This