Detalji istrage: Ranko Debevec pred drugom optužnicom?
Tužilaštvo BiH u narednih nekoliko dana trebalo bi protiv osumnjičenog Milisava Piuka, radnika Suda BiH i osumnjičenog Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda podići posebne i odvojene optužnice Tužilaštva BiH zbog krivičnog djela Zakona o ravnopravnosti polova BiH, kao i krivičnog djela Lažno predstavljanje, otkriva Raport.
Lažno predstavljanje
Protiv osumnjičenog Piuka Tužilaštvo BiH vodi krivičnu istragu zbog osnovane sumnje da je zajedno sa predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem počinio krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i Lažno predstavljanje.
Međutim, ovdje je ključno da je tada hapšeni Debevec od pripadnike SIPA-e krio mobitel. A razlog su fotografije koje su se nalazile u njemu. Utvrđeno je takođe da se Debevec lažno predstavljao kao agent OBA-e, kodnog imena inspektor Dževad i Dževdet.
Raport ekskluzivno otkriva detalje iz istrage Tužilaštva. Podsjećamo, Debevec je pod istragom i pred optužnicom i slučaju afere „Prisluškivanje“ zbog koje je hapšen s bivšim direktorom OSA-e Osmanom Mehmedagićem Osmicom.
Međutim, Tužilaštvo BiH je 12.februara 2024,godine donijelo naredbu o sprovođenju proširene istrage protiv ovih osumnjičenih koji opis će se u cjelosti ili najvećim dijelom preuzeti u optužnici koja se piše ovih dana u Tužilaštvu BiH.
Naime, u dokumentima Tužilaštva BiH, koji su posjedu Raporta, stoji da je tokom 2023. godine u Sarajevu, Ranko Debevec, koji je obavljao poslove predsjednika Suda BiH, kontinuirano i u više navrata, vršio nasilje i uznemiravanje na osnovu pola prema M.V, (identitet poznat Raportu) uposlenici Suda BiH, preduzimajući prema istoj radnje koje su od strane M. V bile neželjene, a kojim radnjama se vrijeđa dostojanstvo osobe, te preduzimajući radnje kojima je nanesena psihička šteta i patnja.
Otkriveni su do sada javnosti nepoznati i šokantni detalji
„Ove radnje su sputavale istu da uživa u svojim ljudskim pravima i slobodama, a što je ugrozilo njen mir i duševno zdravlje, na način što je prethodno dogovorio (Debevec) sa Milisavom Pijukom, radnikom Suda BiH na poziciji stručni saradnik Odjeljenja za unutrašnju kontrolu Suda BiH, da zajednički preduzimaju naprijed navedene radnje u smislu praćenja, kontrolisanja i pritisaka prema V. M, pa su tako Ranko Debevec i Milisav Pijuk svjesno i htijući preduzimali navedne radnje, znajući da se istima ugrožava njen mir i i duševno zdravlje, te su u navedenom vremenskom periodu isti kontrolisali njeno kretanje, komunikaciju, interakciju sa drugim ljudima, unutar Suda BiH tokom radnog vremena, ličnim prisustvom ili putem video nadzora koji pokriva unutrašnjost i okolinu zgrade suda, kao i izvan prostorija Suda BiH i nakon isteka radnog vremena, pa je u tom cilju Ranko Debevec na njemu poznat način ugradio GPS uređaj marke TKSTAR na vozilo M. V, sa ugrađenom SIM karticom telefonskog broja +38765……. koju karticu je prethodno aktivirao u svom mobilnom telefonskom aparatu marke SAMSUNG, na koji način je putem navedenog telefonskog aparata imao informacije o kretanju M. V te davao upute Milisavu Pijuku da svojim vozilom istu prati, što je isti i činio u više navrata – stoji u dokumentima Tužilaštva BiH.
Kako je naglašeno, Debevec i Pijuk su zatim zajedno dolazili pred porodičnu kuću V. M. dajući joj do znanja da imaju informacije o njenom kretanju, usljed čega se ista nalazila u konstantnom strahu, te je Ranko Debevec koristeći navedene informacije putem poziva na mobilni telefon koji ona koristi upućivao prijetnje V. M. koje su glasile ” vidjećeš šta ću vam uraditi”
„Debevec je na svom viber profilu (telefonskog broja 061….. ) objavljivao fotografije radnice V. M. iz prostorija Suda BiH, fotografije mjesta i datume graničnih prelaza koje je V. M prelazila, te fotografije mjesta na kojima se nalazilo parkirano privatno vozilo uposlenice, te su sredinom 2023.godine Ranko Debevec i Milisav Pijuk lažno se predstavljaući kao službena lica Obavještajno bezbjednosne agencije, u cilju pribavljana informacija o kretanju M. V. nanošenja istoj štete u smislu ograničavanja prava na privatnost, zahtjevali od konobara u ugostiteljskom objektu gdje ista dolazi, da im ustupe video nadzor ugostiteljskog objekta kao i da sam konobar fotografiše V.M kada sjedi u restoranu, što je isti odbio, a što je sve zajedno kod V. M. proizvelo osjećaj bespomoćnosti, anksioznosti, nesanice, depresije, promjene raspoloženja i straha da dođe na posao u Sud BiH u kojem obavlja poslove stručnog saradnika, a što je za posljedicu imalo konstantno proizvedenu uznemirenost, narušenje mira i u konačnici narušenost duševnog zdravlja, te ograničavanje prava na privatnost – navedeno je u dokumentima Tužilaštva BiH.
Tužilaštvo BiH je u predmetnoj krivičnopravnoj stvari preduzelo niz istražnih mjera i radnji, te su u tom pravcu saslušali na desetine svjedoka, tačnije njih 15. Raport neće objavljivati njihova imena, iako su nam poznata.
(Raport)