BRUKA DRŽAVE: Ni 30 godina im nije dovoljno da isele kolektivne centre

BRUKA DRŽAVE: Ni 30 godina im nije dovoljno da isele kolektivne centre

– Ni 29 godina nakon završetka rata, svi kolektivni centri u BiH još nisu zatvoreni, a to se neće dogoditi ni dogodine, kada će se navršiti pune tri decenije od ratnih zbivanja.

U Nacrtu srednjoročnog plana rada Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH 2025-2027. navedeno je da to ministarstvo koordiniše projekat „Zatvaranje kolektivnih centara putem osiguranja javnih stambenih rješenja“ (CEB II), a za implementaciju su zadužena resorna entitetska ministarstva i odjeljenje Brčko distrikta.

„Kroz projekat CEB II osigurana su kreditna sredstva Razvojne banke Savjeta Evrope u iznosu od 60 miliona evra, za zatvaranje 104 identifikovane lokacije kolektivnih/alternativnih smještaja“, navedeno je u ovom dokumentu.

Kako uvjeravaju iz resornog ministarstva, za tu namjenu, do kraja 2026. godine, biće osigurano 2.045 stambenih jedinica u okviru 68 potprojekata u 46 opština i gradova u BiH.

„Izgrađene/rekonstruisane stambene jedinice koriste se po modelu socijalnog neprofitnog stanovanja te se dodjeljuju korisničkim porodicama koje su do sada boravile u kolektivnim centrima i raznim vidovima alternativnog smještaja“, istaknuto je u nacrtu.

Međutim, i kada se ovaj projekat završi, to ne znači da je okončan kompletan posao na zbrinjavanju svih porodica. Njime, naime, nije obuhvaćeno 24 odsto kolektivnih centara u Federaciji BiH.

„Na taj način će biti zatvoreni svi kolektivni centri u RS i više od 76 odsto na području Federacije Bosne i Hercegovine“, istaknuto je u Nacrtu Srednjoročnog plana rada Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH 2025 – 2027.

Kroz projekat CEB II, do kraja 2024. godine predviđeno je da bude završena realizacija 56 potprojekata sa ukupno izgrađenih 1.688 stambenih jedinica i useljen isti broj korisničkih porodica.

Projekat „Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnog smještaja putem osiguranja javnih stambenih rješenja“ trebalo bi da bude okončan tek 2026. godine, do kada je planiran završetak preostalih 12 potprojekata (zgrada sa 357 stambenih jedinica).

Tokom 2025. godine, naime, planiran je završetak izgradnje 268 stambenih jedinica, kao i useljenje istog broja korisničkih porodica.

„Planirano je da se tokom 2026. godine završi realizacija preostala dva potprojekta – izgradnja zgrada, ukupno 89 stambenih jedinica, kao i useljenje istog broja korisničkih porodica“, napominje resorno ministarstvo.

To ministarstvo prikuplja i ažurira podatke o preostalim potrebama stambenog zbrinjavanja korisnika preostalih kolektivnih centara i alternativnih smještaja širom BiH. Koliko porodica i osoba će još trebati adekvatno zbrinjavanje, tek će naknadno biti utvrđeno.

„Ukupan broj porodica i osoba, koje su i nakon završetka projekta CEB II u potrebi za stambenim zbrinjavanjem, a koji obuhvata porodice u kolektivnim centrima i alternativnim smještajima u BiH, možemo precizirati nakon obrade svih podataka koji se dostave u Ministarstvo“, naveli su iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Mirhunisa Zukić, predsjednica Unije za održivi povratak i integracije u BiH, kaže da je bruka države to što ovaj problem još nije riješen.

„Ne može niko dati objašnjenje zašto to pitanje nije završeno“, poručuje Zukićeva.

Žao joj je, dodaje, što su mnogi ljudi kao djeca došli u kolektivni centar, a sada tu žive sa svojom djecom.

„Dakle, osuđeni su jednostavno na to da nemaju svoj krov nad glavom, nego su tu zajedničke prostorije, po jedna soba, vrlo su loši uslovi. Mi mnoge ne zatičemo žive, umrli su. Mnogi su i otišli, mladi ljudi, čekajući da im se završi rješenje. Imamo primjer da su otišli u Francusku. Ostali su stari, u vrlo lošem stanju. Imali smo prije nekoliko dana jedan obilazak. Loše su poruke sa terena. Oni su prostorno skučeni, imamo u jednoj sobi svekrvu sa sinom, snahom i djecom“, ističe Zukićeva u izjavi za „Nezavisne novine“.

Nezavisne novine

CATEGORIES
Share This