BiH zakočila na putu ka EU: Političari bježe od odgovornosti, ne žele vladavinu prava

BiH zakočila na putu ka EU: Političari bježe od odgovornosti, ne žele vladavinu prava

U martu prošle godine BiH je uslovno dobila status pregovarača, ali pristupni pregovori sa EU, iako je najavljeno, nisu počeli ni poslije godinu dana.

Ako je suditi prema dosadašnjem tempu donošenja reformskih zakona, uslovi 4 + 2 mogli bi dočekati i mart naredne godine.

Šta koči BiH na evropskom putu?

Političari bježe od odgovornosti, ne žele vladavinu prava i jednakost svih pred zakonom.

Partikularni interesi su ispred opštih. To su ključni razlozi zbog kojih BiH šepa na svom evropskom putu, ističu učesnici naučne konferencije posvećene usaglašavanju domaće pravne regulative sa pravnim tekovinama EU koja je nedavno održana u Banjaluci.

– Vodeći izazov je politička nesigurnost. U zadnje četiri godine nema iskoraka na putu ka EU, a politička nestabilnost se kao domino efekat manifestujena sve druge segmente, ističe Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, krinimologiju i sigurnosne studije u Sarajevu.

Srbija je obavezu usklađivanja svog zakonodavstva sa pravom EU preuzela članom 72 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i od 2013. godine ima status pridružene zemlje.

– Komparativno gledano postigli smo mnogo na planu donošenja strategijskih dokumenata i zakonskih akata, pogotovo kada je u pitanju zaštita od nasilja u porodici i E-uprava, kaže Zoran Pavlović, profesor Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu.

Iako je dio koalicionih partnera u vlasti na državnom nivou zagovarao ubrzani pristup BiH Evropskoj uniji, opstrukcije ne prestaju. Vladajuća koalicija se raspada, a EU rokovi izmiču.

– To sadašnju garnituru političara na vlasti i ne pogađa, ističe Kržalić.

Ni nakon više od godinu dana otkako je dobila status pregovarača, BiH još nije utvrdila ni ko će biti njen glavni pregovarač sa EU, niti koordinator za IPA fondove.

(BN)

CATEGORIES
Share This